Pozycjonowanie strony na Poznań czy ogólnopolskie?

Osoby interesujące się SEO zauważyły, że coraz częściej korzysta się z fraz razem z nazwą miasta. Jest to pozycjonowanie lokalne. Dotyczy określonego obszaru. Jeśli ktoś mieszka w Poznaniu i szuka czegoś dla siebie, to wpisze w wyszukiwarce to miasto. Lepsze dobre wyniki lokalne czy ogólnopolskie? To zależy.

Do kogo skierowana jest oferta na stronie internetowej?

Najważniejsze znaczenie ma, do kogo kieruje się usługi czy produkty. Jeśli jest to strona restauracji w Poznaniu, to kieruje swoją ofertę do mieszkańców tego miasta i osób przyjezdnych. W tej sytuacji i podobnych najlepiej pozycjonować stronę na konkretne miasto. Jeśli firma działa na terenie całego województwa wielkopolskiego, to może pozycjonować stronę na ten obszar. To też jest działanie lokalne. Inna możliwość to pozycjonowanie stron WWW Poznań (https://seodot.com.pl/), a także na inne konkretne i ważne miasta. To dotyczy np. firm budowlanych. Jeśli firma działa w całej Polsce, to mogą ją interesować wyniki ogólnokrajowe. Przykładem są sklepy internetowe. Ich klienci znajdują się na terenie całego kraju.

Jakie zalety ma pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie strony na konkretne miasto trwa krócej. Jest mniejsza konkurencja na frazę z miastem niż na samą. Jest szybciej i łatwiej. Może to oznaczać niższy koszt SEO, gdy zamawia się taką usługę. Warto wybrać pozycjonowanie na Poznań, gdy ważne są:

  • szybkie wyniki w wyszukiwarce,
  • łatwiejsze wyzwanie,
  • niższe koszty pozycjonowania,
  • szybsze zdobycie klientów,
  • rozpoznawalność firmy w wybranym regionie.

Ogólnopolskie pozycjonowanie też ma zalety. Skierowane jest do większego grona osób. Dobra widoczność w wynikach ogólnych zapewnia firmie pozycję lidera. Tylko nie każdemu przedsiębiorcy jest to potrzebne. Niekiedy wystarcza być widzianym jako lider w województwie, a nie w całym kraju. Można też łączyć te dwie możliwości. Najpierw można postarać się o dobre wyniki lokalne, bo potrwa to szybciej. Jeśli firma działa w całej Polsce, to dodatkowo też o ogólnopolskie. Dłużej poczeka się na efekty, ale niekiedy warto.